Doğal el bakımı kürleri nelerdir?

Doğal el bakımı kürleri nelerdir?

Nasıl yapılır:Avuç içine şekeri koyun ve üstüne zeytinyağı dökün. Zeytinyağı ile ıslanan şekeri tıpkı peeling uygular gibi ellerinizin arasında ovalayın. tüm parmaklarınıza ve ellerinizin üst yüzeyine aynı işlemi uygulayın. 30 saniye uygulama yaptıktan sonra 30 saniye kadar bekleyin ve ellerinizi ılık suyla yıkayın ve bir havluyla kurulayın.

Domates suyu, lime ve gliserin

Malzemeler

- 1 orta boy domatesin suyu - 1 lime - 2-3 çorba kaşığı gliserin

Yapılışı

Malzemeleri hepsini iyice karıştırın ve ellerinize masaj yaparak uygulayın. Uyguladıktan sonra 5 dakika kadar karışımı ellerinizde bekletin ve ardından ılık suyla yıkayın ve kurulayın.

 

 

Zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, E vitamini ve aroma

Malzemeler

- 1 su bardağı zeytinyağı veya tatlı badem yağı - ½ su bardağı hindistan cevizi yağı - ½ su bardağı balmumu - Yarım çorba kaşığı E vitamini - Lavanta, portakal vb.herhangi bir kokunun yağından 20 damla kadar.

Yapılışı

Zeytinyağı veya tatlı badem yağı ile hindistan cevizi yağı ve balmumunu bir kavanozda karıştırın. Kavanozu içinde sıcak su bulunan bir tencereye oturtun. Ocak başta orta ateşteyken sonradan sıcağı orta ateşten kısık ateşe çekin. Suyun hiçbir şekilde karışıma temas etmediğinden emin olmalısınız.

Ardından karışım eriyene kadar hafif hafif ısıtıp karıştırın. İstediğimiz yumuşak kıvama gelince oda sıcaklığında veya buzdolabında soğumaya bırakın. Bu aşamada her 15 dakikada bir karışımı çatalla karıştırmayı ihmal etmeyin. Karışım soğuyunca E vitamini ve aromatik yağı ekleyin ve tekrar karıştırın.

 

Limon suyu, bal ve karbonat

 

Malzemeler

- 2 çorba kaşığı limon suyu - 2 çorba kaşığı bal - 2 çorba kaşığı karbonat

Nasıl yapılır

Tüm malzemeleri bir kapta karıştırın ve ellerinize masaj yaparak karışımı uygulayın. Karışımın ellerinizde kalmasını sağlayarak 10 dakika kadar bekleyin ve ardından ılık suyla ellerinizi temizleyin.

 

Bal, yumurta beyazı ve gliserin

 

Malzemeler

- 2 çorba kaşığı bal - 1 yumurta beyazı - 1 çorba kaşığı gliserin

Nasıl yapılır

Malzemelerin hepsini karıştırın ve öncesinde yıkadığınız temiz ellerinize uygulayın. Birkaç dakika cildin bu karışımı emmesi için bekleyin ve ardından ılık suyla yıkayın.

 

Hindistan cevizi yağı, badem yağı ve zeytinyağı

 

Malzemeler

- 4 çorba kaşığı tatlı badem yağı - 4 çorba kaşığı hindistan cevizi yağı - 4 çorba kaşığı zeytinyağı

Yapılışı

Hindistan cevizi yağını küçük bir kaba alın ve sıcak su olan tencerenin içine oturtarak benmari yöntemiyle eritin. Erittikten sonra zeytinyağı ve tatlı badem yağını ekleyin. Karışımı oda sıcaklığında bekletin ve ardından gece yatmadan önce elinize uygulayıp varsa eldivenle, yoksa streç filmle elinizi kaplayın. Sabaha kadar bekleyin, sabah kalkınca ılık suda ellerinizi yıkayın.

 

Beyaz sirke ve su

Malzemeler

- 1 yemek kaşığı beyaz sirke - 2 litre su

Yapılışı

2 litre su içine 1 yemek kaşığı beyaz sirke koyun ve hafifçe karıştırın. Ellerinizi karışıma batırın ve 10 dakika bu şekilde bekletin. Sonra ılık suyla elinizi yıkayın.

Zeytinyağı ve limon yağı

Malzemeler

- Bir çay kaşığı zeytinyağı - Bir çay kaşığı limon yağı

Nasıl yapılır

İki malzemeyi karıştırın ve tırnaklarınıza minik bir fırça yardımıyla uygulayın veya karışımın bulunduğu kaseye parmaklarınızı batırın. Biraz bekledikten sonra yıkayın.

Yorumlar ( 0 )

Yorum yap

Lütfen alanları tam doldurduğunuzdan emin olun.

Enter the code
Görseli Değiştir