Lahana Sarması

1. Lahananın sapını çıkartıyoruz yapraklarını ayırıp kaynattığımız suya atıp haşlıyoruz. Fazla öldürmeden, haşlayıp yumuşattığımız lahana yapraklarını soğuk suda bekletiyoruz.

2. Pilav tenceresinde zeytinyağı ile soğanı yumuşatıp ardından kıymayı ekleyip kavurmaya devam ediyoruz. Kıyma piştikten sonra baharatlarımızı ve salçayı ekleyip karıştırıyoruz. Harmanlanan malzemelere pirinç ekleyip 2 dakika kadar kavurmaya devam ediyoruz. Ardından maydanozu ekleyip karıştırdıktan sonra 1 bardak su ekleyip karıştırıyor ve kapağını kapatıp kısık ateşte 5 dakika suyunu çektiriyoruz ve dinlendirmeye alıyoruz.

3. Tüm malzemeler hazırlandıktan sonra lahana yapraklarının sert orta kısımlarını kesip ayırıyoruz. Sarmalık hazırladığımız yapraklara harçtan ekleyip kenarları kıvırarak sarıyoruz.

4. Tenceremizin zeminini ayırdığımız yaprakların sert kısımlarıyla kaplıyoruz. Üstüne sardığımız sarmaları yerleştirip üzerini geçecek kadar su ilave ediyoruz ve ocağa alıp orta ateşte suyunu çekene kadar pişirmeye bırakıyoruz.

Malzemeleri
Malzeme Adı Miktar Ölçüsü
Beyaz lahana 1 Adet
Kıyma 200 Gram
Biber salçası 1 Yemek kaşığı
Zeytinyağı 1 Kahve fincanı
Maydanoz kıyılmış 1 Demet
Yenibahar 1 Çay kaşığı
Karabiber 1 Çay kaşığı
Tuz 1 Tatlı kaşığı
Pirinç 1 Su bardağı
Su 1 Su bardağı
Su tencere için 1,5 Su bardağı
Soğan kıyılmış 1 Adet

Yorumlar ( 0 )

Yorum yap

Lütfen alanları tam doldurduğunuzdan emin olun.

Enter the code
Görseli Değiştir