Marlenka

1. Öncelikle yumurta ve şekeri çırparak, yumurtayı kabartın.

2. Boş bir tencerenin içerisine su koyarak ocağa koyun.

3. Isıya dayanıklı ve içi su dolu tencerenin içerisine rahatça oturacak bir kap hazırlayın. Bu yöntemi kullanarak tereyağını direkt ısıya temas etmeden eritin.

4. Eriyen tereyağının içerisine un ve kabartma tozu hariç kalan malzemeleri ekleyin ve karıştırın.

5. Karışım homojen bir kıvama geldiği zaman yumurta ve şekerli karışımı ekleyerek mikser yardımı ile çırpın.

6. Karışım ilk hacminin iki katına çıktığı zaman, ısıyı kesin. Unu karışıma iyice yedirerek fazla çırpmadan, tahta kaşık yardımı ile karıştırın.

7. Kat kat bir pasta olacağı için her katı ayrı pişirmek en kolay yöntem olacaktır. Fırın tepsisine yağlı kağıt serin. Yaklaşık 1,5 kepçe hamurdan dökerek eşit ve ince bir tabaka halinde yayın. Önceden ısıtılmış 165 derecelik fırında 5-6 dakika pişirin.

8. Bu işlemi hamur bitene kadar 7-8 kere tekrarlayın. Yuvarlak bir kalıp yardımı ile düzgünce kesin. Kek katlarınız hazır!

9. Sütü orta ateşte kaynatın. Her taşımda üzerinde biriken tortuyu alarak bu işleme yaklaşık 2 saat devam edin. Süt miktarı azaldıkça taşım süresi kısalacaktır.

10. 300 gr süt kalana kadar devam edin (Göz kararı 1+1,5 su bardağı). Daha sonra ocaktan alıp içerisinde ince delikli süzgeç yardımı ile sütü süzün.

11. Süzdüğünüz sütün içerisinde ölçülü şekerinizi eritin ve tekrar ocağa alın. Kaynayınca ocaktan alıp soğutun. Sütünüz bu yöntemle yoğunlaşacaktır.

12. Tereyağını eritip, soğutun. Tereyağı dışındaki malzemeleri geniş bir kabın içerisinde çırpın, en son teryağını ekleyip çırpmaya devam edin. Krema kıvam aldığı zaman soğuması ve hazır hale gelmesi için buzdolabına kaldırın.

13. Kat kat hazırladığımız pasta kekinin ilk katını ince bir tabaka krema ile kaplayın ve üzerine ince çekilmiş fındık ilave ederek diğer kata geçin, kek katlarınız bitene kadar aynı işlemi tekrarlayın. En üst kata krema sürün ve üzerini fındık ile kaplayın.

Malzemeleri
Malzeme Adı Miktar Ölçüsü
Toz şeker 200 Gram
Un 500 Gram
Yumurta 2 Adet
Tereyağı 55 Gram
Bal 2 Yemek kaşığı
Kabartma Tozu 1 Paket
Süt 1200 Mililitre
Toz şeker kondanse süt için 200 Gram
Süt kreması için 300 Gram
Yumurta kreması için 3 Adet
Bal kreması için 2 Yemek kaşığı
Tereyağı kreması için 55 Gram
Fındık 400 Gram

Yorumlar ( 0 )

Yorum yap

Lütfen alanları tam doldurduğunuzdan emin olun.

Enter the code
Görseli Değiştir